Qlik Sense w Tableau

Qlik Sense w Tableau to wizualizacja stworzoną totalnie dla zabawy i własnej satysfakcji 🙂 Jeśli znasz Qlik Sense i śledzisz kanał QS na YouTube, to prawdopodobnie widziałeś ten dashboard:

prawa autorskie – Qlik Sense

Link do pełnego filmu jest dostępny tutaj.

W mojej opinii dashboard wygląda bardzo przyjemnie. Jest czysty, wizualizacje są spójne i zachęcające do współpracy. Wszystko wygląda bardzo dobrze, ale problem tkwi w tym, że wizualizacje przedstawione na tej prezentacji w rzeczywistości nie są możliwe do zbudowania w Qlik Sense, przynajmniej nie bez dedykowanych rozszerzeń. Np: wartości miar wewnątrz wykresów kołowych nie jest możliwe w QS.

Natomiast sam projekt wizualizacji nie można uznać za zmarnowany, ponieważ z pomocą przychodzi…. Tableau! 🙂 Mając swobodę budowy dashboardu w technologii pixel perfect zdeydowałem się odtworzyć podobną wizualizację. Efekt można zobaczyć tutaj:

Tutaj znajdziesz link do aktywnej wersji dashboardu Qlik Sense w Tableau.

Czy udało mi się odtworzyć styl i charakterystyczne elementy stosowane w QS? Myślę, że efekt jest bardzo ciekawy. Prawodpodobnie mój dashboard mógłby być jeszcze bardziej dopracowany i upodobniony do tego z prezentacji QS, ale pozwól, że zakończę pracę na tym etapie i podsumuję ten szalony projekt kilkoma wnioskami z punktu widzenia projektanta wizualizacji danych:

  1. Nie mam zwyczaju mówienia, które narzędzie BI jest lepsze, bez konkretnego kontekstu. Pracując z wieloma narzędziami BI widzę ich zalety i wady. Każde z nich ma cechy, które należy wykorzystać u klientów o konkretnych potrzebach, systemach i umiejętnościach.
  2. Zazwyczaj wybieram te narzędzia BI, w których mam duży wpływ na szczegółowe dopracowanie wizualizacji tworzącej całość mojego dashboardu lub infografiki.
  3. W mojej opinii nie ma niczego złego w inspirowaniu się pracą innych projektantów.
  4. Wizualizowanie danych zawsze jest i powinna być świetną zabawą 🙂

Jeśli masz podobne przemyślenia lub uwagi – podziel się nimi w komentarzu. Dzięki!

Zobacz również pozostałe wizualizacje dostępne na Blogu.

Udostępnij znajomym