Własna Emerytura?

Jak długo musisz oszczędzać na własną emeryturę? Ile lat będziesz w stanie utrzymać się po zakończeniu pracy? Jaką kwotę musisz oszczędzić aby przejść na wcześniejszą emeryturę? Skorzystaj z dynamicznego dashboardu – wprowadź własne dane i przekonaj się sam!

Aplikacja nie przechowuje danych użytkownika

Sprawdźmy kilka symulacji:

Jesteś młodym 24-latkiem na początku swojej pracy zarobkowej, bez oszczędności, wydajesz 2 000 miesięcznie, ale usłyszałeś, że jeśli zaczniesz oszczędzać wcześnie, nawet 100 miesiesięcznie, to uzbierasz kwotę wystarczającą na godną emeryturę… Nic bardziej mylnego. Nawet z oprocentowaniem w wysokości 2% rocznie, oszczędzona kwota 72 482 wystarczy Ci tylko na 3 lata.

Zaciskasz pasa i zaczynasz oszczędzać 500 miesięcznie, dodatkowo udało się znaleźć wyższe oprocentowanie w wysokości 2,5%. Jest już lepiej, kwota 404 415 pozwala już dożyć wieku wyższego niż średnia długość życia, ale musisz poszukać sponsora, jeśli marzy Ci się długowieczność. Zakładamy również, że nadal trzymasz się wydatków na wysokości 2 000 miesięcznie.

A jeśli zaczynasz oszczędzać jako 40-latek? Co prawda nie rozpoczynasz od zera, bo masz oszczędności w wysokości 20 000, masz również spore wydatki miesięczne w wysokości 5 000, dodatkowo w warunkach inflacji wyższej od zwrotu z oszczędności (oprocentowanie: -1% rocznie) kwota traci na wartości. Więc ile musisz oszczędzać, aby po przejściu na emeryturę w wieku 65 lat utrzymać się ze swoich zasobów przynajmniej do 83 roku życia? Jest to kwota co najmniej: 5 000 miesięcznie.

Zapraszam do analizy i budowania własnej emerytury 🙂

Sprawdź też pozostałe dashboardy z kategorii: public viz, szczególnie Piramida Wieku w Polsce.

Udostępnij znajomym