Jak Business Intelligence Pomaga w Procesie Podejmowania Decyzji?

Proces podejmowania decyzji biznesowych nie jest prosty, ale przebiega łatwiej, jeśli korzystamy z dedykowanych narzędzi, które dostarczają kluczowych informacji o twojej firmie. Sprawdźmy najważniejsze atuty oraz funkcjonalności najpopularniejszych narzędzi Business Intelligence.

BI łączy dane z wielu systemów.

Platformy BI pobierają i łączą dane z praktycznie wszystkich systemów jakie aktualnie są zaimplementowane w organizacji. ERP, Sprzedaż, CRM, HR, Zamówienia – wszystkie z nich są zwykle obsługiwane przez inne systemy i obsługiwane przez różne departamenty. Natomiast dla Ciebie, jako osoby odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji, krytyczne jest aby otrzymać informacje z tych systemów w jednym miejscu – dedykowanym dashboardzie przedstawiającym bieżące wskaźniki biznesowe, które pokazują, czy wszystkie działania firmy idą w dobrym kierunku.

Jest Twoim wiarygodnym źródłem prawdy.

W wielu przedsiębiorstwach występuje popularna praktyka wykonywania samodzielnych obliczeń biznesowych, korzystając z wielu indywidualnych i ukrywanych arkuszach kalkulacyjnych, pobierając dane bez specyfikacji źródła danych, struktury, często nie mając wiedzy na temat procesu aktualizacji danych i ostatecznie wykonują obliczenia wg własnych definicji. To dlatego metryki są obliczane inaczej przez praktycznie każdego, kto próbował choć raz stworzyć własny raport kwartalny. Podejście Business Intelligence jest inne – każdy element danych jest opracowany w jednym miejscu – Twoim systemie BI, dzięki czemu wszyscy użytkownicy otrzymają spójne dane, w tej samej jakości. Problemy ze sposobem odczytu i interpretacji danych są wyeliminowane.

Ułatwia odkrywanie współzależności w danych.

Najbardziej satysfakcjonującą częścia technologii Business Intelligence jest wizualizacja danych. Umożliwia pozyskiwanie informacji poprzez efekty wizualne, dzięki czemu Twój umysł potrafi łatwiej porównać i zrozumieć zależności pomiędzy miarami i wymiarami, które badasz. Dynamiczne dashboardy umożliwiają szybko i łatwo drążyć oraz filtrować wizualizacje pod kątem każdego wymiaru lub miary, tak abyś mógł w sposób ciągły odpowiadać na kolejne pytnia, bez potrzeby zamawiania nowego raportu.

Automatycznie przesyła aktualny dashboard na Twoją skrzynkę e-mail.

Dzięki zautomatyzowanym mechanizmom istnieje możliwość ustawienia harmonogramu lub zdefiniowanych warunków, które uruchomią wysyłkę aktualnego dashboardu na skrzynkę mailową. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli chcesz być informowany o regularnej godzinie, np: każdego poranka, bez konieczności logowania się do systemu BI, lub kiedy chcesz otrzymać raport w sytuacji, kiedy metryki przekroczą ustalone limity.

Jest zawsze aktualny.

Dzięki automatycznym aktualizacjom, dashboardy pokazują zawsze najnowsze dane oraz uruchamiają skrypty ładujące w ustalonej kolejności. Wszystkie czołowe systemy BI posiadają rozbudowane i przyjemne dla administratorów panele zarządzające, które ułatwiają sterowaniem przepływu danych bez narażania użytkownika na przestój w pracy analitycznej.

Działa na wszystkich urządzeniach.

Dashboardy BI są dostępne na wszystkich urządzeniach – PC, Mac, tabletach oraz smartphonach – i dzięki responsywności mogą wyświetlać wszystkie wizualizacje na ekranie o każej wielkości. Dodatkowo są dostępne z każdego systemu, który posiada interfejs do przeglądania treści internetowych, bez martwienia się o wydajność generowanych wizualizacji.

Współdzieli Twoje wnioski szybciej niż kiedykolwiek.

Użyj funkcji współdzielenia aby zapisać i rozesłać swoje wnioski do współpracowników w przeciągu sekund. Business Intelligence skupia się na łatwej i szybkiej pracy, więc jeśli tylko znalazłeś interesujące współzależności w danych, lub po prostu chcesz przygotować raport na spotkanie firmowe – udostępnij przefiltrowaną wizualizację aby poinformować innych o Twoich odkryciach.

Korzysta z baz danych, które już masz.

Nie wymaga inwestowania w nowe hurtownie danych. Po prostu podłącz się do już istniejących systemów bezpośrednoi z narzędzi BI. Najnowsze rozwiązania BI są zaprojektowane tak, aby pobrać i przeliczyć dane niezależnie, więc w większości przypadków nie będzie potrzeby rozszerzania infrastruktury bazodanowej. Platforma BI obsłuży przepływ danych w najbardziej optymalny sposób.

Posiada zintegrowany ETL.

Bez zaawansowanego programowania, pozwól Twoim analitykom zaprojektować i zbudować proces przepływu danyh wykorzystując przygotowane funkcjonalności ułatwiające budowę modelu danych, które dodatkowo pobiorą dane w takim kształcie, jaki jest niezbędny do zasilenia dashboardów. Czołowe narzędzia BI są przygotowane do pobrania, przekształcenia i załadowania danych optymalizując zasoby niezbędne do wewnętrznych obliczeń.

Dba o bezpieczeństwo danych.

Metody autentykacji oraz dostępu filtrowanego dbają o to, żeby dane były widoczne wyłącznie dla autoryzowanych użytkowników i zablokowane dla całej reszty.

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie proces podejmowania decyzji biznesowych bez wsparcia systemów Business Intelligence, które oszczędzają czas, dosarczają prawidłowe informacje i czynią zarządzanie wydajniejszym każdego dnia.

Wymienione tutaj funkcje są w większości bardzo podobne we wszystkich czołowych platformach BI. Jeśli chcesz poznać szczegółową listę aktualnych funkcjonalności, polecam sprawdzić strony internetowe dostawców:

Tableau: https://www.tableau.com/products/new-features

Qlik Sense: https://www.qlik.com/us/products/qlik-sense

PowerBI: https://powerbi.microsoft.com/en-us/features

Zobacz proces podejmowania decyzji na przykładach wizualizacji danych:

Udostępnij znajomym